Jak wybrać buty trekkingowe damskie?

Koniecznym elementem wyposażenia praktycznie każdej osoby wyruszającej w góry są właściwe buty trekingowe. Nie wszystkie panie mają jednak świadomość na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie butów trekingowych. Jakie buty trekkingowe damskie zatem wybrać?

Przeznaczenie obuwia

Należy wiedzieć, że inne buty zdadzą egzamin na wyprawie na podmiejskich terenach, a zupełnie inne w wysokich górach czy lesie. Można bowiem zdecydować się na:

  • niskie obuwie od kostki – jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalny wybór, buty sprawdzą się na tylko na co dzień, ale także w lesie czy na wycieczce za miasto. Obuwie ze względu na niską cholewkę, nie jest rekomendowane do chodzenia po wyższych górach. 
  • buty z wysoką cholewką – zagwarantują odpowiednie zabezpieczenie kostek, a także ich stabilizację, co jest nie do zastąpienia w trakcie wyprawy w góry. Ponadto obuwie tego rodzaju posiada ząbkowaną, grubą podeszwę amortyzującą ewentualne nierówności terenu. Buty trekkingowe z węższą cholewką rekomendowane są na trudniejsze trasy, a także kilkudniowe eskapady z plecakiem. 
  • specjalistyczne obuwie – są to buty całoroczne, wykonane przez producentów z bardzo solidnych materiałów. Obuwie w zdecydowanej większości przypadków jest wyższe od typowego, a także jest dodatkowo ocieplane. 

Podeszwa

Warto mieć świadomość, że bardzo istotne znaczenie w przypadku podeszwy ma nie tylko jej twardość, ale także kształt bieżnika. Ponadto im sztywniejsza będzie podeszwa w obuwiu trekingowym, tym bardziej wyczynowe będą to buty. Obuwie z twardą podeszwą doskonale zda egzamin zarówno w trudniejszych warunkach, jak i na kamienistych trasach. Z kolei buty o elastycznej podeszwie rekomendowane są osobom planującym rekreacyjne wędrówki dolinami, a także prostszymi szlakami górskimi. 

Kiedy warto kupić buty trekingowe?

Nie jest polecane wybranie się na spontaniczne zakupy w celu kupienia butów trekkingowych. Kiedy rekomendowany jest zatem zakup tego rodzaju butów? Zdecydowanie najlepiej wybrać się na zakupy tego rodzaju obuwia wieczorem albo późnym popołudniem. Ponadto warto do mierzenia założyć skarpetki sportowe. Z kolei dobranie najbardziej właściwego rozmiaru butów trekkingowych będzie polegało na wybraniu obuwia, które nie ciśnie po założeniu. Rekomendowany jest zakup butów trekkingowych o 0,5 cm dłuższych od stopy. Ponadto w trakcie przymierzania warto włożyć dwa buty, a następnie się w nich przejść, przykucnąć czy wykonać kilka manewrów, które będą symulowały schodzenie czy wchodzenie po szlaku. Istotne znaczenie ma także cena butów. Kobiety, które traktują trekking poważnie nie mogą kupować najtańszego obuwia.